Inspiracje,  Montessori

Zachwycić się czytaniem / Szkółka Montessori, zajęcia dla młodszych dzieci/

Wymarzyłyśmy sobie Szkółkę Montessori jako miejsce zaszczepiania dzieciom / i ich rodzicom także:-) / miłości do czytania książek i polskiej literatury. Pragniemy aby właśnie książki / a nie wirtualna rzeczywistość / kształtowały wrażliwość i osobowość dziecka. Chcemy pomóc najmłodszym dzieciom w opanowaniu sztuki czytania i pisania w sposób odpowiedni do ich indywidualnego rozwoju aby chłonęły świat poprzez dobrą literaurę. Chcemy pomóc im wydobyć to co kryje się w ich wnętrzu i zakamarkach wyobraźni – poprzez czytanie i mówienie.

Zatrważające jest to, że wiele dzieci spędza przed telewizorem i komputerem od 20 do 50 godzin tygodniowo i to one stają się dla wielu jedynym źródłem emocji i wiedzy o świecie. Wiedzy płytkiej, pozbawionej głębszych przeżyć oraz wartościowych intelektualnych doświadczeń. Dzieci dorastające w świecie obrazu często czytają tylko pod przymusem. Wybierają książki łatwe, cienkie, komiksy. Jest to efekt słabego opanowania techniki czytania. A przecież to pięknie ilustrowane teksty dają dzieciom poruszenia emocjonalne, wzruszają, pogłębiają proces rozwoju czytania a tym samym wzbogacają osobowość dziecka.

Dlaczego wybrałyśmy pedagogikę Montessori?

Przede wszyskim dlatego, że służy rozwijaniu samodzielności i wiary we własne siły, wypracowywaniu szacunku do porządku i pracy, osiąganiu koncentracji nad wykonywanym zadaniem, poszanowaniu wolności własnej i osobistej oraz wykorzystaniu naturalnej ciekawości świata do zdobywania wiedzy i rozwoju. A nauczyciel wg pedagogiki Montessori nie uczy, ale podąża za dzieckiem. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie samodzielnych wysiłków dziecka, jest jego pomocnikiem oraz doradcą.

Jak wygląda nauka w naszej Szkółce?

Zajęcia odbywają się w sobotnie /Leamington / i niedzielne / Nuneaton/ poranki a naszym priorytetem jest, aby Dzieci po całym tygodniu nauki w angielskiej szkole, nie były przeciążone naszymi zajęciami. Dbamy o to, aby wiedza przekazywana była w formie zabawy – wierzymy, że właśnie zabawa jest przestrzenią naturalnego rozwoju i efektywnego wykorzystania intelektualnego potencjału Dziecka.

Plan naszych zajęć:

  1. Przywitanie się / aktywności budujące relacje między dziećmi, czasami wyciszające/
  2. Prezentacja materiału będącego tematem zajęć i wspólna praca dzieci na tym materiale
  3. Aktywna praca przy stole – ćwiczenie ręki, robienie książeczek w temacie zajęć, wycinanie, inne aktywności angażujące dłonie dziecka
  4. Poznawanie liter metoda Montessori i sylabową, czytanie, pisanie / każde dziecko otrzymuje materiał dostosowany indywidualnie do poziomu jego umiejętności/
  5. Czas na relaks, jedzenie, zabawę, budowanie relacji / 20 minut /
  6. Praca na materiałach Montessori w temacie zajęć
  7. Czytanie i rozmowa o przeczytanej lekturze, praca kreatywna
  8. Czas na swobodną zabawę/pracę na wybranych przez dzieci materiałach lub czytanie książek.

W naszej Szkółce znajduje się biblioteczka z polskimi książkami, które dzieci mogą wypożyczać do domu.

Ćwiczenia motoryki małej

Nauka w naszej Szkółce odbywa się w systemie modułowym, gdzie każdy moduł to 6 trzygodzinnych zajęć. Ważnym elementem naszych zajęć są zagadnienia związane z geografią, botaniką, zoologią, czasem i przestrzenią, sztuką, historią – wszystko w kontekście poznawania i rozwijania umiejętności posługiwania się językiem polskim. W każdym module czytamy określoną lekturę / aby dzieci poznawały polską literaturę już od najmodszych lat / zachęcając także rodziców to wspólnego, głośnego czytania. Po każdej lekcji przekazujemy rodzicom wskazówki i inspiracje do pracy z dzieckiem w domu.

Naukę w naszej Szkółce można rozpocząć na początku każdego modułu, o ile grupa nie przekroczy 15 uczniów.

Cyklicznie organizujemy warsztaty rodzicielskie dla rodziców naszych uczniów, na których jest przestrzeń zarówno do rozwoju, uczenia się ale także do rozmów i wzajemnego poznania się.

Możliwość komentowania Zachwycić się czytaniem / Szkółka Montessori, zajęcia dla młodszych dzieci/ została wyłączona