Inspiracje,  Montessori

Zachwycić się czytaniem / Szkółka Montessori/

Wymarzyłyśmy sobie Szkółkę Montessori jako miejsce zaszczepiania dzieciom / i ich rodzicom także:-) / miłości do czytania książek i polskiej literatury. Pragniemy aby właśnie książki / a nie wirtualna rzeczywistość / kształtowały wrażliwość i osobowość dziecka. Chcemy pomóc najmłodszym dzieciom w opanowaniu sztuki czytania i pisania w sposób odpowiedni do ich indywidualnego rozwoju aby chłonęły świat poprzez dobrą literaurę. Chcemy pomóc im wydobyć to co kryje się w ich wnętrzu i zakamarkach wyobraźni – poprzez czytanie i mówienie.

Zatrważające jest to, że wiele dzieci spędza przed telewizorem i komputerem od 20 do 50 godzin tygodniowo i to one stają się dla wielu jedynym źródłem emocji i wiedzy o świecie. Wiedzy płytkiej, pozbawionej głębszych przeżyć oraz wartościowych intelektualnych doświadczeń. Dzieci dorastające w świecie obrazu często czytają tylko pod przymusem. Wybierają książki łatwe, cienkie, komiksy. Jest to efekt słabego opanowania techniki czytania. A przecież to pięknie ilustrowane teksty dają dzieciom poruszenia emocjonalne, wzruszają, pogłębiają proces rozwoju czytania a tym samym wzbogacają osobowość dziecka.

Dlaczego wybrałyśmy pedagogikę Montessori?

Przede wszyskim dlatego, że służy rozwijaniu samodzielności i wiary we własne siły, wypracowywaniu szacunku do porządku i pracy, osiąganiu koncentracji nad wykonywanym zadaniem, poszanowaniu wolności własnej i osobistej oraz wykorzystaniu naturalnej ciekawości świata do zdobywania wiedzy i rozwoju. A nauczyciel wg pedagogiki Montessori nie uczy, ale podąża za dzieckiem. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie samodzielnych wysiłków dziecka, jest jego pomocnikiem oraz doradcą.

Jak wygląda nauka w naszej Szkółce?

Zajęcia odbywają się w sobotnie popołudnia / 13.30 – 16.30 / a naszym priorytetem jest, aby Dzieci po całym tygodniu nauki w angielskiej szkole, nie były przeciążone naszymi zajęciami. Dbamy o to, aby wiedza przekazywana była w formie zabawy – wierzymy, że właśnie zabawa jest przestrzenią naturalnego rozwoju i efektywnego wykorzystania intelektualnego potencjału Dziecka.

Plan naszych zajęć:

  1. Przywitanie się . Lekcja uważności / 10 – 15 min /
  2. Ćwiczenia motoryki małej przygotowujące Dziecko do pisania / 15 – 20 min /
  3. Poznawanie liter metoda Montessori i sylabową. Na kolejnych zajęciach czytanie i ćwiczenie pisania. / ok 1 godzina/
  4. Czas na relaks, jedzenie, zabawę, budowanie relacji / 20 minut /
  5. Praca na materiałach Montessori w temacie zajęć / przeważnie będzie to praca grupowa  / ok 1 godzina /
  6. Czytanie i rozmowa o przeczytanej lekturze, praca kreatywna
  7. Zabawy, quizy – utrwalające wiedzę / jeśli zostanie troche czasu /

Ćwiczenia motoryki małej

Nauka w naszej Szkółce odbywa się w systemie modułowym, gdzie każdy moduł to 6 trzygodzinnych zajęć. Ważnym elementem naszych zajęć są zagadnienia związane z geografią, botaniką, zoologią, czasem i przestrzenią – wszystko w kontekście poznawania i rozwijania uiejętności posługiwania się językiem polskim. W każdym module czytamy określoną lekturę / aby dzieci poznawały polską literaturę już od najmodszych lat / zachęcając także rodziców to wspólnego, głośnego czytania. Po każdej lekcji przekazujemy rodzicom wskazówki i inspiracje do pracy z dzieckiem w domu.

Naukę w naszej Szkółce można rozpocząć na początku każdego modułu, o ile grupa nie przekroczy 15 uczniów.

W tym roku szkolnym ( 2021/2022), moduły rozpoczynają się :

18 września,

6 listopada

15 stycznia

15 marca

30 kwietnia

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie w zakładce Szkółka Montessori.

Możliwość komentowania Zachwycić się czytaniem / Szkółka Montessori/ została wyłączona