Rozwój mowy /0-3,5/
Mówienie do dziecka na tym etapie jest bardzo ważne, ponieważ umysł chłonny sprawia, że dziecko niejako chłonie wszystko co usłyszy, a w kolejnym etapie to uśpione słownictwo pojawi się w użyciu. To jest właśnie czas, kiedy dziecko " wchłonie " w sposób zupełnie nieświadomy polskie słownictwo. Eksplozja mowy zaczyna się w wieku około 2 lat. Do tego czasu dziecko może powiedzieć więcej niż 100 słów ale rozumie znacznie więcej.
Wstępne ćwicznia w mowie:
Mówienie do dziecka o wszystkim, co je otacza
Czytanie na głos - nie tylko na dobranoc
Krótkie, proste piosenki, rymowanki, rytmiczne wierszyki
Zabawy paluszkowe,
Zabawy ruchowe - do wierszyków
Opowiadanie dziecku o różnych przedmiotach na półkach
Słuchanie i śpiewanie piosenek
Zabawy instrumentami muzycznymi, ilustrowanie muzyki ruchem
Odwiedzanie miejsc związanych z kulturą o których potem można opowiedzieć
Opowiadanie o podróżach, wakacjach, wykorzystując zdjęcia
Rozwój pisania / 3,5 - 6 /
Zgodnie z założeniami pedagogiki Montessori, dzieci wcześnie zaczynają pisać niż czytać i często dzieje się to bez żadnego wysiłku. Dzieci nie przygotowują się do pisania pisząc i rysując szlaczki ale przez praktyczne ćwiczenia życiowe, które wspierają rozwój motoryki małej i chwytu pisarskiego.
Takie ćwiczenia, przygotowujące rękę do pisania można zaproponować dziecku w domu:
przesypywanie ziarna i przelewanie wody,
otwieranie i zamykanie słoików i zamków,
nawlekanie koralików na sznurek,
zabawę spinaczami do bielizny,
cięcie papieru,
szycie,
czyszczenie butów, mycie stołu / przy ruchach okrężnych, które dziecko wykonuje np. myjąc stół, ręka wykonuje takie same ruchy jak podczas pisania/
ćwiczenia koordynacji ruchów rozróżnianie figur w ćwiczeniach zmysłu wzroku specjalne ćwiczenia w rozróżnianiu kształtu liter pisanie w liniaturze układanie prostych wyrazów z liter ruchomego alfabetu.
Zgodnie z założeniami pedagogiki Montessori, dzieci wcześnie zaczynają pisać niż czytać i często dzieje się to bez żadnego wysiłku. Dzieci nie przygotowują się do pisania pisząc i rysując szlaczki ale przez praktyczne ćwiczenia życiowe, które wspierają rozwój motoryki małej i chwytu pisarskiego. Takie ćwiczenia, przygotowujące rękę do pisania można zaproponować dziecku w domu: Bezpośrednią naukę pisania można rozpocząć od liter z szorstkiego papieru / o szorstkim alfabecie w kolejnym rozdziale/ Dziecko może sensorycznie rozpoznawać kształt liter pisanych i uczyć się sposobu kreślenia wodząc palcem po konturze z szorstkiego papieru naklejonym na sztywny kartonik. Dziecko zapoznaje się z literą zapamiętując ją zarówno wzrokowo, jak i motorycznie a następnie dźwiękowo. Tak przygotowana ręka może zacząć pisać litery na papierze i wykonywać inne ćwiczenia grafomotoryczne.
Rozwój czytania /4,5 - 6 /
Aby dobrze przygotować dziecko do czytania i pisania, należy doskonalić jego percepcję słuchową i analizę oraz syntezę wzrokową.
Ćwiczenia rozwijające percepcję słuchową:
zabawy, wspomagające percepcję słuchową: wierszyki – wyliczanki, zagadki,
rozpoznawanie przedmiotów na podstawie dźwięków (garnek, klucze, klocki drewniane, łyżeczka w szklance, folia, itd.),
dobieranie w pary przedmiotów o jednakowym brzmieniu – świetnie sprawdzą się puszki szmerowe, które można zrobić w domu,
rozpoznawanie dźwięków z otoczenia, podczas spacerów, itd.,
zabawy rytmiczne - odtwarzanie określonego rytmu przez wyklaskiwanie lub tupanie.
Ćwiczenia rozwijające analizę i syntezę wzrokową:
składanie pociętych obrazków (najpierw tniemy obrazek na dwie części, potem zwiększamy ilość pociętych kawałków/,
wyodrębnianie różnic między obrazkami,
wyszukiwanie szczegółów na różnych zdjęciach, także rodzinnych,
odwzorowywanie figur, kształtów , cyfr i liter przez układanie ich z klocków, patyków. kamieni.
O gotowości dziecka do czytania świadczy jego umiejętność klasyfikacji / tworzenia takich samych zbiorów. Dobrym ćwiczeniem na klasyfikację jest np. rozładowanie zmywarki / segregowanie sztućców i naczyń/ .
コメント