top of page

To będzie rok empatii

W Szkółce Montessori przede wszystkim rozwijamy umiejętności językowe naszych uczniów ale równie ważne jest dla nas rozwijanie innych kompetencji - wrażliwości, estetyki, empatii.


Twórca porozumienia bez przemocy, Marshall Rosenberg, określił empatię jako „naturalny stan współodczuwania osiągany, gdy przemoc ustąpi z naszego serca”. Przemoc to oskarżanie, osądzanie, ocenianie, krytykowanie i manipulacja.

Dzieci uczą się empatii / jako wrażliwości na inne osoby, które coś przeżywają i czegoś potrzebują/ przede wszystkim od rodziców ale też od nauczycieli.



Dlaczego chcemy rozwijać w naszych uczniach empatię?

Dzięki empatii lepiej komunikujemy się z innymi, a co za tym idzie podnosimy jakość relacji z nimi. Osoby empatyczne częściej też odnoszą sukcesy życiowe - a te zależą nie tylko od posiadanej wiedzy, ale też od kompetencji komunikacyjnych.


Osoba empatyczna


  • potrafi skuteczniej zadbać o swoje granice nie naruszając cudzych,


  • potrafi lepiej się komunikować, z życzliwością i poszanowaniem innych,


  • jest bardziej świadoma tego co przeżywa, ale też tego, czego potrzebuje,


  • łatwiej wybacza,


  • potrafi szybciej w sposób konstruktywny rozwiązywać konflikty według zasady - ja jestem ok i Ty jesteś ok


  • potrafi nawiązać szczere i głębokie relacje.




Jak chcemy wspierać empatię u dziecka

1. Słuchamy dziecka z empatią, wyrażając swoją otwartość na to, co przeżywa, szczególnie jeśli jego zachowanie podyktowane jest odczuwaniem trudnych emocji. Kiedy dziecko odczuwa złość, gniew, smutek, to potrzebuje wsparcia i towarzyszenia, a nie oceniania czy krytyki.


2. Pomagamy dzieciom nazwać to, co przeżywają i wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie, czego potrzebują.


3. Staramy się być przykładem. Dziecko widzi, w jaki sposób rozmawiamy z innymi dorosłymi, jak traktujemy innych. W ten sposób powstaje tzw. wzorzec komunikacyjny, którego uczy się dziecko.


4. Czytamy dzieciom bajki i opowiadania, w których bohaterowie okazują sobie empatię. Pytajmy, co dziecko na ten temat myśli.


5. Gramy w gry, w których jest mowa o emocjach.




Dzieci, które od najmłodszych lat doświadczają empatii są szczęśliwe i z zaufaniem szukają wsparcia u innych dorosłych. Te doświadczenia kształtują ich mózgi, ponieważ tworzą się określone szlaki neuronalne. Można nazwać je szlakami empatii, z których dzieci będą korzystać, kiedy wejdą w okres nastoletni i okres dorosłości. To dlatego mówimy, że traktowanie dzieci z empatią może zmienić świat i sprawić, że będziemy dla siebie bardziej życzliwi, pomocni i otwarci na innych ludzi.

Ten rok będzie w naszej Szkółce ROKIEM EMPATII.

Ćwiczenia empatii, czytanie empatycznych opowieści, gry planszowe, wzbogacenie naszej szkolnej biblioteczki w książki o tej tematyce zarówno dla dzieci jak i rodziców - w taki sposób chcemy wzbogacać nasze zajęcia.


Jeśli jesteś rodzicem zainteresowanym edukowaniem swojego dziecka w naszej szkole / w Leamington Spa lub Nuneaton/ możesz pobrać odpowiedni formularz rejestracyjny, wypełnić go i przesłać na adres: pracownia.bliskosci@gmail.com




Comentários


bottom of page